Σήμερα, στο Δημοτικό Σχολείο Νέας Φιγαλείας, είχαμε την χαρά να επισκεφθούν το σχολείο μας οι εκπαιδευτές και μέλη του πληρώματος του ΕΚΑΒ κύριοι Μιχάλης Σταμάτης και Ελευθέριος Κουτρουμπάνος, οι οποίοι μίλησαν για πρόληψη, παροχή Πρώτων Βοηθειών, ΚΑΡΠΑ και ασφαλή χρήση του αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή με την ενεργή συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών.
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ7-1024x796.jpg)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ5-768x1024.png)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ2-1024x767.png)
Η παρουσίαση διήρκησε από τις 10:00 έως τις 13:15. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν επίσης τη δυνατότητα να δουν από μέσα ένα ασθενοφόρο.
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ1-1024x767.jpg)
Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη του πληρώματος του ΕΚΑΒ για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση!
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ10-1024x767.jpg)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ9-1024x767.jpg)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΚΑΒ6-1024x767.png)