Μετά τη δοξολογία, εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας εντός των Ιερών Ναών από μαθητές και εκπαιδευτικούς. Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο Ηρώων και η τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των πεσόντων του 1940. Μετά την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου πραγματοποιήθηκε η παρέλαση.
Παρόντες ήταν, μεταξύ άλλων, ο Δήμαρχος Ζαχάρως Κώστας Αλεξανδρόπουλος, οι Αντιδήμαρχοι Φώτης Αλεξανδρόπουλος, Φώτης Καλογερόπουλος, Δήμητρα Σκαλτσά και Νίκα Λαμπροπούλου, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Γιάννης Μπαλαδήμας, ο Διοικητής του ΑΤ Ζαχάρως Βασίλης Ζαρειφόπουλος, Πρόεδροι των Τοπικών Κοινοτήτων και ο Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και Τουρισμού ΠΔΕ Νίκος Κοροβέσης. Το «παρών» έδωσαν ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Κώστας Μητρόπουλος και ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης Τάσος Κάπος.
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-63.png)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-64.png)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-65-1024x498.png)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-66.png)
![](https://zacharonews.gr/wp-content/uploads/2023/10/image-67.png)