ZACHARONEWS.GR
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

Εθνικές Εκλογές 2023 στην Ηλεία: 29 κόμματα και 94 υποψήφιοι βουλευτές

Κοινοποίηση

Είκοσι εννέα ψηφοδέλτια θα βρούμε στα εκλογικά τμήματα της Ηλείας την Κυριακή 21η Μαΐου, για τις Εθνικές Εκλογές. Χθες έγινε η επίσημη ανακήρυξη των συνδυασμών σε όλη την Ελλάδα από τον Άρειο Πάγο. Συνολικά 50 κόμματα, συνασπισμοί κομμάτων και μεμονωμένοι υποψήφιοι είχαν δηλώσει συμμετοχή στις επικείμενες εκλογές, αλλά ο Άρειος Πάγος ενέκρινε 36 κόμματα και συνασπισμούς κομμάτων. “Κόπηκαν συνολικά 14 κόμματα, τα 13 για τυπικούς λόγους και το κόμμα Κασιδιάρη για ουσιαστικούς, όπως καταγράφηκε στην απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου. 

Στην Ηλεία θα βρούμε λοιπόν προ της κάλπης 29 ψηφοδέλτια με 94 υποψήφιους βουλευτές. 

Τα πρόσωπα που ζητούν την ψήφο του ηλειακού λαού είναι τα εξής:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  1. ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Λάμπρου
  2. ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ του Ζήσιμου
  3. ΒΑΡΟΥΞΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του Λεωνίδα
  4. ΒΛΑΓΚΟΥΛΗ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ του Θεοδώρου
  5. ΚΑΛΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΝΙΚΟΣ) του Αναστασίου
  6. ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Θεοδώρου
  7.  ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ (ΜΑΡΙΑΝΝΑ) του Κωνσταντίνου

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

  1. ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ του Νικολάου
  2. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΙΚΤΩΡΙΑ (ΒΙΚΥ) του Λεωνίδα
  3. ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Χρήστου
  4. ΜΑΝΙΑΤΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΔΩΡΑ) του Αριστείδη
  5. ΜΠΑΛΑΟΥΡΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (ΜΑΚΗΣ) του Δημητρίου
  6. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  7. ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Διονυσίου

ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής

  1. ΑΜΠΟΥ – ΧΑΝΤΜΠΑ ΜΙΣΕΛ (ΜΑΙΚ) του Ανδρέα
  2. ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του Γεωργίου
  3. ΚΑΡΑΛΑΓΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Αντωνίου
  4. ΚΑΤΡΙΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Ιωάννη
  5. ΣΑΣΣΑΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ του Ανδρέα
  6. ΤΣΕΡΙΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου
  7. ΧΡΟΝΗΣ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ (ΜΕΝΙΟΣ) του Παναγιώτη

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Παναγιώτη
  2. ΒΟΜΠΙΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Ιωάννη
  3. ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Παναγιώτη
  4. ΞΕΝΟΣΤΑΘΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ) του Ηλία
  5. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΝΑΤΑΣΑ) του Νικολάου
  6. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου
  7. ΤΣΑΣΗ ΖΩΙΤΣΑ (ΖΩΗ) του Νικολάου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

  1. ΒΡΟΥΣΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου
  2. ΓΕΡΑΓΙΩΤΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ του Ευάγγελου
  3. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Διονυσίου
  4. ΓΚΟΓΚΟΣΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ του Γεωργίου
  5. ΚΟΥΜΠΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ του Δημητρίου
  6. ΛΑΜΠΕΤΗ ΜΑΡΙΑ του Αντωνίου
  7. ΜΠΕΚΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Βασιλείου

ΜέΡΑ25-ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

  1. ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Ιωάννη
  2. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Παναγιώτη
  3. ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΗ ΙΩΑΝΝΑ του Δημητρίου
  4. ΤΖΑΜΠΕΡ ΤΑΪΣΗΡ του Φαϊέζ
  5. ΤΣΕΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Βασιλείου

ΕΝΩΝΩ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

  1. ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ του Βασιλείου
  2. ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΥΛΟΣ του Χαράλαμπου
  3. ΠΛΑΝΗΤΕΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό)

  1. ΑΝΔΡΙΚΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ του Γεωργίου
  2. ΖΟΥΛΟΥΜΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Χαράλαμπου
  3. ΚΟΥΦΟΠΑΝΤΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ του Παντελή

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΚΟΥΡΙΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Κωνσταντίνου

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστής Αριστεράς και της ριζοσπαστικής Οικολογίας

  1. ΚΑΛΕΡΓΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  2. ΛΙΑΝΟΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Κωνσταντίνου
  3. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Παναγιώτη
  4. ΜΠΑΧΟΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Θεοδώρου
  5. ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Παναγιώτη

Κίνημα 21

  1. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Άγγελου

ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Θάνος Τζήμερος-Φαήλος Κρανιδιώτης

  1. ΒΑΡΒΑΡΙΝΟΥ ΒΑΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Ιωάννη
  2. ΕΛΛΗΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αθανασίου
  3. ΠΑΠΑΔΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ του Γεωργίου
  4. ΣΑΝΤΟΥ ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ του Μιχαήλ
  5. ΤΣΑΤΣΑΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Παναγιώτη

ΝΙΚΗ

  1. ΚΕΡΑΤΣΗ ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΑ του Αθανασίου
  2. ΚΟΝΤΑΞΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ του Βασιλείου
  3. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Βασιλείου
  4. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Παναγιώτη
  5. ΣΑΜΠΑΖΙΩΤΗ ΙΩΑΝΝΑ του Κωνσταντίνου

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΞΙΩΝ – ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

  1. ΠΑΠΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κωνσταντίνου

ΒΟΡΕΙΑ ΛΕΓΚΑ – ΚΡΑΜΑ

  1. ΤΣΙΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Δημητρίου
  2. ΤΣΟΜΠΑΝΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννης

ΟΑΚΚΕ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ

  1. ΛΑΜΠΑΔΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Χρήστου

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΣΟΦΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΥΛΑ του Δημητρίου

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

  1. ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΕΛΕΝΗ του Παναγιώτη
  2. ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Ανδρέα
  3. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αποστόλου

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

  1. ΖΑΚΟ ΑΝΔΡΕΑ του Ιωσήφ
  2. ΛΑΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Γεωργίου
  3. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ – ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ του Γεωργίου
  4. ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Δημητρίου
  5. ΦΡΑΓΚΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Ελευθερίου
  6. ΧΑΜΖΑΙ ΟΛΤΙΟΝ (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ) του Αρτούρ

ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (Τ.ΟΛ.ΜΑ)

  1. ΜΠΡΙΒΙΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΝΤΙΝΟΣ) του Ιωάννη

ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ

  1. ΓΙΑΝΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ του Νικολάου
  2. ΔΕΛΓΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Ιωάννη
  3. ΜΑΝΤΖΑΡΗ ΕΛΕΝΗ του Κωνσταντίνου
  4. ΠΑΤΣΙΟΣ ΚΑΝΕΛΛΟΣ – ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιωάννη
  5. ΧΑΛΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ

  1. ΚΑΥΚΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Παναγιώτη

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΞΑΝΑ

  1. ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου

ΠΝΟΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ-Δημήτριος Κούβελας

  1. ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιακώβου

ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΙΝΗΜΑ

  1. ΚΑΨΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Σταύρος
  2. ΚΟΥΡΟΥΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Περικλή
  3. ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Διονυσίου

Οικολόγοι ΠΡΑΣΙΝΟΙ – ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

  1. ΣΑΚΚΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θεοδώρου
  2. ΧΕΛΜΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Σπυρίδωνα-Διονυσίου

ΕΑΝ…

  1. ΤΣΟΥΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Αριστείδη

ΕΝΟΤΗΤΑ – ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΝ.Α

  1. ΚΟΥΛΑΛΟΓΛΟΥ ΠΟΛΥΞΕΝΗ του Νικολάου

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

  1. ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ του Ιωάννη

Φωτογραφία: EUROKINISSI/ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΠΟΛΑΡΗ

Related posts

Πύργος: Σύλληψη ατόμου για κλοπή πρατηρίου υγρών καυσίμων και φθορά ξένης ιδιοκτησίας- Στα 4.115 ευρώ η λεία του

admin

Ηλεία: Δύο συλλήψεις σε Ανδραβίδα – Σαβάλια από την Ειδική Ομάδα Ελέγχων Παραβατικότητας

admin

Μοιραία παράσυρση 75χρονου στην Ε.Ο. Πύργου-Καλού Νερού

admin